Haber

Yargıç, Jeffrey Epstein’la bağlantılı kişilerin kimliklerini açığa çıkarmaya başladı.

New York’lu bir yargıç Çarşamba günü, mahkeme belgelerinde 2019’da seks suçlarından yargılanmayı beklerken kendini öldüren ABD’li finansçı Jeffrey Epstein’la bağlantılı kişilerin kimliklerini açığa çıkarmaya başladı.

İlk dilim, yaklaşık 1.000 sayfalık ifade ve ifadelerden oluşan, daha önce açıklanmayan 40 belgeyi içeriyor; son belge kütüphanesinde ise önde gelen kişilerin isimlerinin yer alması bekleniyor.

Adı geçenler arasında, Epstein’in eski metresi Ghislaine Maxwell‘e karşı açılan bir davada daha önce John veya Jane Does olarak tanımlanan bir dizi Epstein çalışanı da yer alacak. Epstein’ın suçlarına suç ortaklığı iddiası içermiyor.

İsimlerinin açıklanmasını gerektiren sıraya göre bağlantı verilen medya röportajlarında daha önce Epstein ile ilişkilerini tartışan kişilerin yanı sıra önemli isimlerin de isimlendirilmesi bekleniyor.

Açıklama, Epstein’ın 2022’de 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski metresi Ghislaine Maxwell ile ikiliye karşı davacı Virginia Giuffre arasındaki hakaret davasının bir parçası.

Geçen ay bir yargıç, 50 sayfalık bir belgede, takma adlarla yaklaşık 180 davayı listeleyerek, karardan sonraki 14 gün içinde, yani Ocak ayının ilk günleri içinde kimliklerinin kamuya açıklanmasını emretmişti.

Bazı kişiler ise davada kimliklerinin açıklanmasına itiraz etti.

“Doe 107” adlı bir kişinin avukatları, davada hakime kendi ülkelerinde mağduriyetle karşılaşabileceklerini öne süren bir mektup yazarak, isimlerinin mühürlü kalması için gerekçeleri sunmak üzere süre talep etti.

Seks suçlarındaki suç ortakları

İngiliz medyasına göre Giuffre’nin 62 yaşındaki Maxwell’e yönelik iftira iddiası 2016 yılına dayanıyor ve ertesi yıl karara bağlandı. Ancak Miami Herald daha sonra dosyaya erişmek ve Epstein ağını araştırmak için yasal işlem başlattı.

Davayla ilgili bir dizi belge, Epstein’ın seks ticareti suçlamalarıyla yargılanmayı beklerken kendisini hapishanede asmasından günler önce, 2019’da kamuoyuna açıklandı.

Maxwell ve Epstein, 1990’ların başında bir çiftti, ardından neredeyse otuz yıl boyunca seks suçlarında profesyonel işbirlikçi ve suç ortağı oldular.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve yurtdışında güçlü bir ağa sahip bir finansör olan Epstein’ın kendisi de genç kızlara tecavüz etmekle suçlanıyordu ancak Ağustos 2019’da New York hapishanesinde kendini asarak intihar etmesi, soruşturmasını durdurdu.

Epstein’ın uydurma listeleri ve üzerinde oynanmış fotoğrafları yıllardır komplocu internet çevrelerinde dolaşıyor ve bu da finansörlerin potansiyel ortakları hakkındaki spekülasyonları körüklüyor.

Mahkeme belgelerinden isimlerin beklenen açıklaması bu çılgınlığı yeniden alevlendirdi.

Komedyen Jimmy Kimmel, Amerikan futbol yıldızının gece yarısı sunucusunun listede olabileceğini öne sürmesinin ardından Aaron Rodgers’ı yasal işlem başlatmakla tehdit etti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.