Haber

Finlandiya’nın ‘Türk maymunlar’ diyen ırkçı bakanı özür diledi.

NATO’ya yeni giren Finlandiya’nın ırkçı Maliye Bakanı Riikka Purra, sokaktaki dilenciye, trende karşılaştığı göçmenlere ve “Türk maymunlar” diyerek Türklere yönelik ırkçı paylaşımlar yaptığı ortaya çıktı. Tepkiler üzerine geri adım atan ırkçı bakan özür diledi.

Bir yazıda, trende karşılaştığı bir grup genç göçmen için, ‘Bana bir silah verseler, trende cesetler olurdu, görürdünüz‘ diyor.

Bir başka yazıda ise Somalili ve Türk göçmenleri hedef alıyor, ‘Türk maymunlar‘ ifadesini kullanıyor.

Riikka adıyla yazdığı bir başka yazıda ise, ‘Bugün Helsinki’de dilenci ve siyah çocuklara tükürmek isteyen kimse var mı‘ diye soruyor.

Riikka Purra : 15 yıl önceki bu ifadelerini ‘aptalca‘ olarak tanımladı ve kırdığı kişilerden özür dilediğini söyledi.

Riikka Purra :Twitter hesabından da açıklama yapan Purra, ‘Ben mükemmel bir insan değilim, hatalar yaptım‘ ifadelerini kullandı.

Irkçı söylemlerin Finlandiya medyasında haberleştirilmesi sonrası özür açıklaması yapan Riikka Purra, koalisyondaki diğer parti liderleri ile birlikte, “ayrımcılığa karşı ve eşitliğe bağlı” olduklarını belirten bir hükümet bildirisine de imza attı.

IRKÇILIĞI ONAYLAMIYORUM.

Aşırı sağcı siyasetçi, haber ilk medyaya yansıdığında ifadelerin ona ait olduğunu kabul eden bir açıklama yapmamıştı.

İfadeleri kullandığını Salı günü kabul eden Riikki Purra, 31 yaşında kullandığı ırkçı sözler için “Şiddetin, ayrımcılığın ve ırkçılığın hiçbir türünü onaylamıyorum” savunmasını yaptı.

Riikki Purra, “şu andaki aklıyla” böyle şeyler yazmayacağını da söyledi.

.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.