Haber

65 Savaş Esirinin Bulunduğu Rus Uçağı Ukrayna Yakınlarında Düştü

Uçak Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesine düştü.

Rusya’ya ait ağır yük askeri nakliye uçağı IL-76, Rusya’nın bölge sınırındaki Belgorod bölgesinde 65 Ukraynalı Savaş Esiriyle düştü. Savaş esirleri takas karşılığında taşınıyordu. Rusya, uçak kazasında kurtulan olmadığını açıkladı.

Uzaktan çekilen kaza videosunda, uçağın hızla irtifa kaybettiği ve doğrudan yere doğru ilerlediği, IL-76’nın pilotun kontrolünden çıktığı ve bir yerleşim bölgesinin yakınına düştüğü görülüyor.

Moskova savunma bakanlığından aktardığına göre, “Moskova saatiyle sabah 11 civarında (0800 GMT), bir IL-76 uçağı rutin uçuşu sırasında Belgorod bölgesinde düştü.

Bu arada Rusya, uçağın savaş esirleri taşıdığını iddia etti ancak AFP, Ukrayna’daki yerel basına dayandırarak savunma güçlerinin uçağı savaş esirleri için değil, S-300 yüzey hava savunma sistemi için füzeler taşıdığı için düşürdüğünü bildirdi. Rusya Meclis Başkanı Vyacheslav Volodin, Kiev’i savaş esirlerini taşıyan uçağı düşürmekle suçladı.

Vyacheslav Volodin genel kurul toplantısında milletvekillerine “Kendi askerlerini havada vurdular. Kendi askerlerinin” dedi. “İnsani görev yapan pilotlarımız vuruldu.

Bölge valisi Vyacheslav Gladkov Telegram’da yaptığı açıklamada, kazanın bölgenin başkentinin kuzeydoğusundaki Korochansky bölgesinde meydana geldiğini söyledi.

Vyacheslav Gladkov, “Şu anda bir araştırma ekibi ve acil servisler bölgede çalışıyor. Çalışma programımı değiştirdim ve bölgeye gittim.” dedi.

Rus IL-76, birlikleri, kargoları ve tanklar, obüsler ve mühimmat gibi askeri teçhizatı havadan taşımak için tasarlandı. Uçak Ilyushin tarafından üretildi ve SSCB’nin var olduğu 1970’lerde hizmete alındı. Uçak, An-12’nin (Antonov 12) yerini alacak şekilde tasarlandı. Uçağın sivil ve askeri bir versiyonu var.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.