Haber

Türkiye’ye depremzedeler için yardımlar gelmeye devam ediyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 10 ilin etkilendiği deprem için Türkiye’ye diğer ülkelerden seferber edilen yardımlar gelmeye devam ediyor.

Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu, “Çin’den 2. arama kurtama ekibi, Türkiye’ye yardım etmek için yola çıktı. 82 kişiden oluşan ekip az önce Türkiye’ye uçacak özel uçağa bindi. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı, Afetle Mücadele Bakan Yardımcısı ve Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi v.s. yetkililer havalimanında ekibi uğurladı” açıklamasını yaptı.

İsrail’den 150 kişilik ekip

İsrail Savunma Kuvvetleri, Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın ortak operasyonları dahilinde Türkiye’ye 150 kişilik ekip gönderdi.

Ordunun Ulusal Kurtarma Bölümü Başkanı Golan Vah yaptığı açıklamada, grubun üçte birinin idare ve istihbarat elemanlarından oluştuğunu, kalan üçte ikinin ise kurtarma, tıp ve mühendislik alanlarında uzman olduğunu açıkladı. Kurtarma bölümünün çıktığı 31. sefer olduğunu kaydeden Vach, sahra hastanesi de kurmak için onay aldıklarını belirtti.

Pakistan’dan 50 kişilik ekip ve 25 ton yardım malzemesi

Bununla beraber Pakistan da Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderdi. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, 50 kişilik ekip ve 25 ton yardım malzemesinin afet bölgesine gönderildiği kaydedildi.

Açıklamada, yardım malzemeleri arasında 30 yataklı sahra hastanesi, battaniye, sağlık malzemesinin de yar aldığı aktarıldı. Pakistan’dan yola çıkan ekibin önce Adana’ya ulaşması planlanıyor. Ekibin, arama kurtarma çalışmaları tamamlana kadar ülkede kalması planlanıyor.

Moldova, 55 personel ve 12 araç

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Genel Müfettişliğine bağlı 55 personel ve 12 araçtan oluşan arama kurtarma ekibinin Türkiye’ye gönderildiği bilgisini paylaştı.

Sandu, “Bu felaketten etkilenen ailelere başsağlığı diliyor, insanları felaketin pençesinden kurtarmak için mücadele eden herkese güç, cesaret ve umut diliyorum” ifadelerini kullandı.

UNESCO’dan yardım sözü

Bunun yanı sıra UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım sağlayacakları sözü verdi.

Azoulay, “Kurbanların aileleri ve arkadaşlarına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Düşüncelerim tüm kurbanlarla. Kuruluşumuz, yetkisi dahilinde yardım sağlayacaktır” dedi.

Katar’dan 10 bin prefabrik ev

Katar Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenenlere yardım çalışmaları kapsamında 10 bin prefabrik ev gönderileceğini duyurdu.

Kuzey Kıbrıs’tan 100 kişilik kurtarma ekibi

Türk Ajansı Kıbrıs’tan (TAK) yapılan açıklamada ise “Tarım Bakanı (Dursun) Oğuz, içlerinde sağlık çalışanlarının da bulunduğu 100 kişilik arama kurtarma ekibiyle Adıyaman’a gidiyor. Adana’dan gelen ve öğlen saatlerinde Adıyaman’a hareket edecek uçakla deprem bölgesine erzak da taşınacak” denildi.

İspanya’dan 500 denizci ve yardım malzemeleri

Ayrıca İspanya Savunma Bakanlığı’ndan “Juan Carlos I gemisi, 500 denizci ve yardım malzemeleriyle birlikte Türkiye’de depremden etkilenen bölgelere doğru dünden beri yol alıyor” açıklaması yapıldı.

Kazakistan’ın arama kurtarma ekibi Türkiye’ye ulaştı

Kazakistan Olağanüstü Haller Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 41 kişilik arama kurtarma ekibi ile ekipmanlar ve özel araçları taşıyan uçak, Gaziantep Havalimanı’na iniş yaptı.

Uçağı pistte Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ve Türk yetkililer karşıladı.

Bugün Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatıyla Türkiye’deki deprem bölgelerinde görev yapmak için Almatı şehrinden havalanan uçakta uluslararası düzeyde arama kurtarma uzmanları, sağlık çalışanları ve 3 özel eğitimli köpek bulunuyor. Aynı zamanda otomotiv araçların yanı sıra hidrolik ve pnömatik aletler, hidrolik krikolar, parçalayıcılar, aydınlatma cihazları, çadır ve uydu terminalleri gibi arama kurtarma ekipmanları yer alıyor.

Belarus’tan Türkiye’ye arama kurtarma ekibi

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Türkiye’ye arama kurtarma çalışmaları alanında yeterliliği olan 64 kişilik uzman ekip ve gerekli ekipman gönderilmesi talimatı verdi. Acil Durumlar Bakanlığı, halihazırdaki 64 kişilik ekibin gerekli ekipmanlarıyla birlikte Türkiye’ye gönderilmesi kararı alındığını duyurarak, depremden etkilenen Suriye’ye de kurtarma ekibi gönderileceğini açıkladı.

Macaristan, Türkiye’ye ikinci arama kurtarma ekibi gönderecek

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Kahramanmaraş merkezli toplam 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Türkiye’deki uluslararası insani yardım operasyonuna destek amacıyla ikinci bir ekip göndereceklerini açıkladı.

Bakan Szijjarto, Facebook hesabından, depremzedelere yardım etmek için dün yola çıkan 55 kişilik Macar arama kurtarma ekibinin Türkiye’ye vardığını, bugün de 46 kişilik yeni bir arama kurtarma ekibinin Türkiye’ye gitmek üzere yola çıkacağı bilgisini paylaştı.

Ülkesinin böylesine zor zamanda Türkiye’ye her türlü desteği vereceğini kaydeden Szijjarto, “3 sivil kurtarma kuruluşu, Dışişleri Bakanlığının yardımıyla bugün Türkiye’ye varacak. İlk 3-4 gün belki de 5 gün enkaz altından hayatta kalanların kurtarılması için büyük öneme sahip” ifadelerini kullandı.

Macaristan hükümeti, Macaristan Ulusal Afet Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı 55 kişilik arama kurtarma ekibini depremzedelere yardım etmek için dün Türkiye’ye göndermişti.

Makedonya özel kuvvetlerini görevlendirdi

Makedonya Savunma Bakanlığı, Özel Kuvvetler Taburu’ndan askerlerin Türkiye’ye yardıma gittiğini açıkladı.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’deki deprem bölgesine arama kurtarma ekibi gönderdi. Belediye Başkanı Danela Arsovska, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Başlangıç ​​ve müdahale önlemi olarak Üsküp Belediyesi, Üsküp Şehri Bölgesel İtfaiye Teşkilatından bir ekibi Gaziantep’e gönderdi ve burada kurtarma operasyonunun tüm ihtiyaçları için Türk makamlarının emrine verildi. Üsküp Kent Konseyi’nin yarınki oturumunda ayrıca Türkiye ve Suriye’ye yapılacak 6 milyon denarlık ilk insani yardımın onaylanması için bir gündem maddesi önerdik. Gaziantep’teki yerel yetkililerle de iletişim halindeyiz ve Üsküp Belediyesi ihtiyaç olarak ortaya çıkan her şey için hazır konumda.”

Tayvan’dan Türkiye’ye 2 milyon dolar yardım

Uzakdoğu ülkesi Tayvan da depremin yaralarını sarmak için Türkiye’ye 2 milyon dolar bağışladığını duyurdu.

Tayvan hükümeti, Türkiye’ye yardım için bir yardım hesabı açtıklarını ve Tayvan vatandaşlarının maddi yardımlarını bu hesapta toplayarak Türkiye’ye ulaştıracaklarını söyledi.

Tayvan’dan 40 kişilik kurtarma ekibi ve 3 arama kurtarma köpeğinin bu sabah saatlerinde İstanbul’a vardıkları öğrenilirken, 90 kişilik ikinci bir ekibinde THY uçağı İle İstanbul’a doğru hareket ettiği bilgisi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.