Haber

Rusya, Belarus Vatandaşını Sabotaj Şüphesiyle Gözaltına Aldı.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre, 1998 doğumlu şüpheli, Moskova’nın yaklaşık 175 kilometre güneyindeki Tula’daki bir demiryolu trafosunu hedef aldığını belirtti.

Rus devlet haber ajanslarının bildirdiğine göre, Rusya’nın batısındaki bir demiryolu trafosunu ateşe veren Belaruslu bir adam, Ukrayna yanlısı sabotaj şüphesiyle gözaltına alındı.

Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığından bu yana, geniş demiryolu ağı da dahil olmak üzere düzinelerce kişiyi sabotaj düzenlemekten gözaltına aldı.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre, 1998 doğumlu şüpheli, Moskova’nın yaklaşık 175 kilometre güneyindeki Tula‘daki bir demiryolu trafosunu hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, şahsın Belarus’ta “holiganlık” suçundan daha önce hapis cezasına çarptırıldığı ve para sözü veren bir Ukraynalının emriyle kundaklamayı gerçekleştirdiği belirtildi.

FSB güvenlik servislerine dayandırılan habere göre, şahsın başka bir suç işlemeyi planladığı Rusya’nın Voronezh şehrinde güvenlik servisleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Tipik olarak sorumluluk üstlenmeyen Kiev, Moskova’nın saldırı için asker ve yakıt taşımak için kullandığını öne sürdüğü Rusya’nın demiryolu ağına yönelik saldırıları sıklıkla yapıyor.

Aralık ayında Rusya, Sibirya’dan geçen iki trene patlayıcı yerleştirdiği için Belaruslu bir adamı tutukladı ve davada Ukrayna’yı da suçladı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.