Haber

Paris’te, ABD, İsrail, Mısır ve Katar Yetkilileri Gazze Barış Görüşmeleri

Kaynaklar, Fransız yetkililerin kuşatma altındaki bölgede İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için dört ülkeyle de temas halinde olduğunu söyledi.

Katılımcılara yakın yetkililer, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı başkanının yanı sıra üst düzey Mısırlı, Katarlı ve İsrailli yetkililerin Gazze’de ateşkes sağlanması için Pazar günü Paris’te olduklarını söyledi.

Kaynaklar, Fransız yetkililerin kuşatma altındaki bölgede İsrail ile Filistinli grup Hamas arasındaki düşmanlıkları durdurmak amacıyla bu dört ülkeyle de temas halinde olduğunu söyledi.

Cuma günü bir güvenlik kaynağı AFP’ye, CIA şefi William Burns’ün İsrail ve Mısırlı meslektaşlarının yanı sıra Katar başbakanıyla “önümüzdeki günlerde” görüşeceğini söyledi.

Kaynak, geçtiğimiz hafta The Washington Post’ta ABD Başkanı Joe Biden’ın, ateşkes karşılığında Hamas’ın elinde kalan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması konusunda pazarlık yapmak üzere Burns’ü gönderdiğini belirten bir haberi doğruladı.

New York Times Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD liderliğindeki müzakerecilerin, İsrail’in 100’den fazla rehinenin serbest bırakılması karşılığında Gazze’deki savaşını yaklaşık iki ay süreyle askıya alacağı bir anlaşmaya yaklaştığını söyledi.

Kimliği açıklanmayan ABD’li yetkililerden alıntı yaparak, müzakerecilerin Pazar günü Paris’te tartışılacak bir anlaşma taslağı geliştirdiklerini söyledi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın Cuma günü Katar Emiri ile rehineleri serbest bırakma çabalarını görüşmek üzere görüştüğünü ancak olumlu olmadığını söyledi.

Katar, Kasım ayında rehinelerin serbest bırakılmasına aracılık ettikten sonra son görüşmelerde önemli bir rol oynuyor.

AFP’nin resmi rakamlarına göre, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırı çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.140 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

Hamas ayrıca yaklaşık 250 rehineyi ele geçirdi ve İsrail, aralarında en az 28 ölü esirin cesedinin de bulunduğu yaklaşık 132 kişinin Gazze’de kaldığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.