Müzik

Okan Oganer yeni şarkısında soruyor: N’oldu Böyle?

Yeni şarkısı ile ilgili bilgi veren Okan Oganer, “N’oldu Böyle”nin yayımlamayı düşündüğü şarkı sıralaması dışında olduğunu belirterek, şu açıklamayı yapıyor: “Sırada düşündüğüm şarkılardan biri değildi aslında… Araya giren ve dinleyenine ulaşmayı bir an önce isteyen bir şarkı oldu.

Şarkının Kayıt sürecinden bahsedecek olursam: Birgün Renkli Orman okullarındaydım (ki gerçekten ormanın içinde bir okuldur). Ormanda bir dere ve ağaçların arasında sisli bir sabah oturuyordum; 3-5 ağacın gözle görünür olduğu o süre içinde akustik gitarım ile şarkının ilk giriş partlarını söylemiş ve telefonuma da kayıt yapmıştım. Ardından stüdyoda kayıtlara başladım.

Şarkı trafik yapısı olarak alışık olduğumuz şarkı formatlarından biraz farklı… Örneğin ilk nakarat melodisi soundun içinde gömülü; duymak için kendinizi biraz zorlamalısınız. Amacım oradaki vokal partını dinleyiciye bırakmaktı.”

Şarkı tamamen akustik ve analog kayıt olsun isteyen Okan Oganer, kayıt sürecine başladığında enstrüman olarak da sadece akustik gitar olsun istemiş ama şarkının son bölümüne geldiğinde son nakarat bölümünün birkaç enstrüman ile daha desteklenmesi gerektiğini düşünerek şarkıya akustik davul bass ve moog synthisizer eklemiş.

Söz, müzik, düzenleme, kayıtlar, miks ve mastering, … hepsi ile tek tek ilgilenen müzisyen sözlerine şöyle devam ediyor: “Bana kalırsa şarkıyı dinlediğimizde hepimizin farklı bir duyguya gireceğini öngörüyorum. Naif bir sevgi, ulaşılamayan fakat arzulanan bir aşk ya da özlemi duyulan sıcak bir dokunuş…
Hatta belki bir gün benimle de hislerinizi paylaşırsınız.

N’oldu Böyle”yi dijital platformlardan dinleyebilirsiniz:

Spotify l Apple Music l

“N’oldu Böyle” YouTube:

Okan Oganer Sosyal Medya:
Instagram I Twitter

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.