Yazarlar

O noktaya mı sürükleniyoruz…

Dünyanın geleceğinde nasıl bir tehlikenin veya krizin çıkarak bu gezegenin sonunu getireceği üzerine sayısız komplo teorisi var.

Kimileri uzaylılar diyor, kimi göktaşı diyor, herkes bir senaryo uyduruyor.

Ama fikrimce, açıkça söyleyeyim, bu insanlığın sonu, inşallah gelmez ama, gelirse de, yine insanlar tarafından getirilecek.

İNSAN TEHLİKESİ

Çünkü insan kadar tehlikeli açgözlü ve diğerini düşünmeyen, ‘kendi menfaatim’ derken tüm dünyanın geleceğini yakabilecek kadar gözleri körleşmiş bir başka canlı türü herhalde yoktur.

İnsanoğlu ne kadar ilerlese de, teknoloji ne kadar gelişse de hayata dair ölüm ve yaşam arasındaki bir çizgiye sıkıştığında tüm medeniyetin, o ulvi paylaşalımcı insan hakları söylemlerinin nasıl yok olduğunu hep birlikte görüyoruz.

Bu pandemi sürecinde aşıların artık hayatımıza aktif girmesi umut yarattı. Doğru. Ama sonrasında ise dünyada parası olan ülkeler hiçbir şeyi umursamadan ihtiyaçlarının çok üzerinde siparişleri ardarda vermeye başladı. Bu da global bir sürüklenişin sinyallerini veriyor.

Birimiz bile güvende değilsek hiçbirimiz değiliz prensibiyle baktığımızda gelişmiş ülkeler pandemiye karşı aşı ile çözüm bulurken, dünyanın yarısından fazlası ise en az 4-5 yıl daha aşı bekleyecek. Ve bu mağdur olan aşı bulamayan fakir ülkelerin insanları hastalıkla boğuşmaya devam ederken, seyahatlerde ya tehlike arzedecek, ya da dünyada hareketliliklerine kısıtlama getirilecek. Bu da insan haklarına ne kadar uygun bir durum ortaya çıkaracak ya da nasıl gerginlikleri ortaya çıkaracak, hep birlikte göreceğiz. Bu büyük bir global sıkıntının habercisi.

Bunu biz değil resmi araştırmalar söylüyor. Şimdi tırnak içinde aşağıda göreceğiniz resmi rakamları lütfen dikkatlice okuyun. Parası olan ülkeler nasıl ihtiyaçları üzerinde aşı alıp stoklamak için plan yapmaya başlamış, ne kadar sipariş etmiş bakalım. İşte bir analiz araştırmasından aldığımız o satırlar:

AÇGÖZLÜLÜK

‘ Bugüne dek ABD toplam 1 milyarı aşkın, AB 1 milyar 425 milyon, Kanada 358 milyon, Birleşik Krallık 355 milyon, Japonya 290 milyon, Avustralya 134 milyon 800 bin doz aşı siparişi verdi. Kanada, nüfusunu yaklaşık 5 kez, Birleşik Krallık ise yaklaşık 3 defa aşılamaya yetecek kadar talepte bulunmuş oldu. Londra merkezli bir analiz şirketi, firmaların kısa vadede üretim hedeflerini düşürdüğünü açıklamıştı. Pfizer-Biontech, AstraZeneca ve Moderna’nın 2021 sonuna kadar yaklaşık 3 milyar kişiye yetecek kadar, Rusya’nın da 500 milyon kişi için aşı üretebileceği düşünülüyor. Bugüne kadar açıklanan aşı üretim kapasitelerinin çoğu ise satın alınmış durumda. Dünya nüfusunun çok küçük bir kısmını oluşturan zengin ülkelerin, şimdiden gelecek için umut veren aşıların %53’ünü ısmarladıkları kaydediliyor. Uzmanlar ise aşı fazlalığının oluşacağını belirterek, zengin ülkelerin ellerinde kalacak aşıları, diğer ülkelerle paylaşmaları çağrısı yapıyor. Aşıların ülkelere “eşit” dağıtımının sağlanmaması durumunda, salgının daha fazla kişiyi öldürebileceği öngörülüyor.’
Aynı rapor devam ediyor:

KORKUNÇ PARALAR

‘Dünya koronavirüsle mücadele ederken, ABD’li ilaç devi ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile iş birliği yapan Pfizer ve ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna’nın, ürettikleri aşıların satışından, 2021 yılında toplam 32 milyar dolar kazanacağı belirtiliyor. Morgan Stanley, Pfizer’in aşılardaki bu yılki kazancını 975 milyon dolar olarak açıklarken, 2022-2023 yıllarında 9,3 milyar dolar daha elde edeceğini bildirdi. Pfizer, kazancını Alman BioNTech şirketiyle paylaşacak. Moderna’nın da 13,2 milyar dolar kazanması bekleniyor. Moderna’nın 2021 ve 2022 yıllarında ise 10 ila 15 milyar dolar kazanacağı analistlerin tahminleri arasında.’

TABLO DRAMATİK

Maalesef hala nasıl çıktığı bile belli olmayan bir virüsün ardından hayatımızdan çalan, sevdiklerimizi elimizden alan bu pandeminin kazananları yine aynı global aktörler.

Bıraksalar da hayatımızı sevdiklerimizle yaşasak…

Sağlıklı günler dileklerimle…

YAZININ ORİJİNAL METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.