Haber

Kanada Uluslararası Öğrenci İzinlerini Üçte Bir Oranında Sınırlandıracak

Tedbir kısmen, uluslararası öğrenci sayısının on yıl öncesine göre üç katına çıkmasıyla birlikte barınma ve sosyal hizmetlere yönelik artan talebi hafifletmeyi amaçlıyor.

Ülkenin göç bakanı yaptığı açıklamada, Kanada’nın yeni uluslararası öğrenci izinlerini 2023’e kıyasla bu yıl üçte bir oranında geçici olarak sınırlayacağını duyurdu.

Tedbir kısmen, uluslararası öğrenci sayısının on yıl öncesine göre üç katına çıkmasıyla birlikte barınma ve sosyal hizmetlere yönelik artan talebi hafifletmeyi amaçlıyor.

Bu sınır kapsamında, bu yıl yaklaşık 364.000 uluslararası öğrencinin eğitim izni alması bekleniyor; bu da 2023’e göre net yüzde 35’lik bir düşüş anlamına geliyor. 2025 sınırı yıl sonunda değerlendirilecek.

Göçmenlik Bakanı Marc Miller, Montreal’de düzenlediği basın toplantısında, üst sınırın “program bütünlüğünü geliştirmek, uluslararası öğrencileri başarıya hazırlamak ve Kanada’da sürdürülebilir bir geçici ikamet düzeyini sürdürmek” anlamına geldiğini söyledi.

Marc Miller,

“Hepsinin başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu kaynakları alamadığını ve Kanada’nın eğitim sistemi konusunda hayal kırıklığı ve hayal kırıklığı içinde ülkelerine dönmelerini sağladığını bilerek uluslararası öğrencileri Kanada’da ağırlamak haksızlık olur”

Üst sınır, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile ilkokul ve ortaokul öğrencileri için geçerli olmayacak.

Miller, hükümetin aynı zamanda yabancı öğrencilerin çalışma izni almaya uygunluğunu da kısıtlayacağını ve uluslararası öğrencilerden yüksek öğrenim ücreti talep eden, ancak yetersiz eğitim veren veya hiç eğitim vermeyen özel kolejlere ve sahte kurumlara karşı baskı uygulayacağını söyledi.

Bu programın amacı, insanların ülkeye gelmelerine olanak tanıyan sahte ticaret ve işletme diplomalarına sahip olmak değil” dedi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.