Haber

İtalya, ChatGPT’nin Yaratıcısını AB’nin Veri Koruma Yasasını İhlal Etmekle Suçluyor

İtalya’nın veri koruma gözlemcisinin “veri koruma yasası ihlallerini ChatGPT’nin yapay zeka platformunun arkasındaki şirket olan OpenAI’ye bildirdiği” belirtildi.

İtalyan yetkililer, ChatGPT‘nin yaratıcısı OpenAI‘yi AB veri koruma yasasını ihlal etmekle suçlayarak ABD’li firmaya yanıt vermesi için 30 gün süre tanıdı.

İtalya’nın veri koruma gözlemcisinin “veri koruma yasası ihlallerini ChatGPT’nin yapay zeka platformunun arkasındaki şirket olan OpenAI’ye bildirdiği” belirtildi.

Gözlemci, geçen yıl popüler chatbot’u birkaç haftalığına engelledi ve bu tür bir eylemde bulunan ilk Batılı ülke oldu.

Bu geçici yasağın ardından gözlemci, Avrupa Birliği’nin genel veri koruma yönetmeliği olan “mevcut kanıtların AB GDPR’sinde yer alan hükümlerin ihlallerinin varlığına işaret ettiği” sonucuna vardı.

“OpenAI, iddia edilen ihlallere ilişkin karşı iddialarını 30 gün içinde sunabilir.”

Gözlemci, davayla ilgili nihai kararı verirken, AB’nin merkezi veri düzenleyicisi tarafından ülkelerin ChatGPT‘yi çevreleyen sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için kurulan bir görev gücü tarafından “devam eden çalışmaları dikkate alacağını” söyledi.

Geçtiğimiz yıl İtalyan gözlemci, OpenAI’nin ChatGPT‘nin işleyişinin altında yatan algoritmaları eğitmek için kişisel verilerin toplu olarak toplanmasını ve saklanmasını haklı çıkaracak yasal bir dayanağı olmadığını söylemişti.

Ayrıca “kimin” verilerinin toplandığı konusundaki netlik eksikliğinin de altını çizdi. 

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.