Haber

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shaps : “Barış Getirisi Sona Erdi”

Grant Shaps, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgalinin ardından oluşturduğu “tehdide” karşı “hayati bir güvence sağlamayı” amaçladığını söyledi.

Savunma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, Batı liderliğindeki ittifaka yönelik artan tehditler konusunda uyarıda bulunarak, İngiltere‘nin NATO‘nun Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük tatbikatlarından birine 20.000 silahlı kuvvet personeli göndereceğini duyurdu.

“Atlantik ötesi ittifak”

Shapps, Birleşik Krallık’ın NATO’ya son kırk yılda yaptığı en büyük konuşlandırma olarak nitelendirdiği konuşlandırmanın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Ukrayna‘yı işgalinin ardından oluşturduğu “tehdide” karşı “hayati bir güvence” sağlamayı amaçladığını söyledi.

Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kraliyet Donanması ve Ordu’dan İngiliz personeli, diğer 31 üye ülkeden ve katılmaya aday olan İsveç’ten personelin yanı sıra, askeri ittifakın en yeni “Egzersiz Kararlı Savunucusu” için Avrupa çapında ve ötesinde görev yapacak. Atlantik ötesi ittifak.

“Carrier Strike Grubu”

Shapps, “Günümüzün NATO’su her zamankinden daha büyük ama zorluklar da daha büyük” dedi ve “uluslararası kurallara dayalı düzenin” artan tehlikelerle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

İşte bu yüzden Birleşik Krallık hava, kara ve deniz varlıklarımızın tamamını NATO’ya devretti“, diye devam etti.

2024’te daha fazlasını yapmaya kararlıyım ve bu nedenle bugün Birleşik Krallık’ın, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana NATO’nun en büyük konuşlandırmalarından birine liderlik etmek üzere yaklaşık 20.000 personel göndereceğini açıklayabilirim.

Birleşik Krallık birliğinde savaş uçakları ve gözetleme uçakları, donanmanın en gelişmiş savaş gemileri ve denizaltıları ile özel harekat kuvvetleri de dahil olmak üzere her türlü ordu kabiliyeti yer alacak.

Londra, Kuzey Atlantik, Norveç Denizi ve Baltık Denizi‘ndeki tatbikatlara, amiral gemisi uçak gemisi ile F-35B savaş uçakları ve helikopterlerinden oluşan Carrier Strike Grubu’nu gönderecek.

Bu arada yaklaşık 16.000 asker, tanklar, toplar, helikopterler ve paraşütlerle birlikte önümüzdeki aydan Haziran ayına kadar Doğu Avrupa’da konuşlandırılacak.

“Barış Getirisi Sona Erdi”

Shapps, Ağustos ayında göreve atanmasından bu yana en dikkat çeken konuşmasını, Soğuk Savaş sonrası “barış getirisinin” sona erdiğini ve Batılı müttefiklerin Çin, İran, Kuzey Kore ve Rusya dahil olmak üzere düşmanlarla yüzleşmeleri gerektiğini savunmak için kullandı.

NATO’nun düşmanlarının “her zamankinden daha fazla” ve Batılı müttefikler “bir kavşakta duran” birbirleriyle daha fazla bağlantılı olduğunu ekleyerek, “Bunun yerine sert başlı gerçekçilik dönemi var” dedi.

Düşmanlarımız yoğun bir şekilde bariyerlerini yeniden inşa ediyor, eski düşmanlar yeniden canlandırılıyor, savaş hatları yeniden çiziliyor, tanklar kelimenin tam anlamıyla Ukrayna’nın çimlerinde ve dünya düzeninin temelleri temellerinden sarsılıyor.”

Shapps ayrıca geçen hafta Yemen‘de İran destekli Husi isyancılara yönelik Birleşik Krallık-ABD ortak saldırılarına da değindi. Husiler, Gazze‘deki savaşı protesto etmek amacıyla son aylarda Kızıldeniz’deki gemilere defalarca saldırdı.

İngiltere bakanı, saldırıların “tek bir eylem” olarak tasarlandığını söyledi.

Ancak daha fazla askeri harekatın planlanıp planlanmadığı sorulduğunda şu yanıtı verdi:Senin için geleceği tahmin edemiyorum.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.