Magazin

Gerald Depardieu’nun Cinsel Saldırı Soruşturması Düşürüldü

Savcılar yaptıkları açıklamada, geçen yıl Fransız sinema efsanesi Gerald Depardieu‘ya karşı yapılan cinsel saldırı şikayetinin 2007 yılına kadar uzandığını ve zaman aşımına uğradığını söyledi.

75 yaşındaki Gerald Depardieu başka bir davada tecavüzle suçlandı ve birden fazla kadın tarafından cinsel taciz ve saldırıyla suçlandığı, iddiaları reddetti.

Paris savcılığının AFP’ye verdiği bilgiye göre, Gerald Depardieu‘nun 2007’deki bir film çekimi sırasında kendisine el yordamıyla taciz ettiğini ve evlenme teklif ettiğini söyleyen aktör Helene Darras‘ın suç duyurusu geçen ayın sonlarında geri çekildi.

Ne Helene Darras‘ın ne de Gerald Depardieu‘nun avukatları herhangi bir açıklama yapmadılar.

Gerald Depardieu, başka bir aktör olan Charlotte Arnould‘un 2018 yılına ait iddialar üzerine kendi şikayetini sunmasının ardından 2020 yılında tecavüz ve cinsel saldırı ile suçlanmıştı.

Arnould’un avukatı ayrıca Paris savcılarından, Gerald Depardieu’nun Kuzey Kore’ye yaptığı bir çekim gezisi sırasında kadınlar hakkında aşağılayıcı yorumlar yaptığı ve daha sonra France 2’ye iletildiği bir ses kaydın soruşturulmasını istedi.

Ayrı bir vakada İspanyol gazeteci ve yazar Ruth Baza, geçen ay İspanya’da Gerald Depardieu hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve Gerald Depardieu’nun yaklaşık 30 yıl önce Paris’te kendisine tecavüz ettiğini iddia ettiğini söyledi.

Şikayetin Fransa’daki zamanaşımı nedeniyle suçlamalara yol açma ihtimali çok az.

Gerald Depardieu’ya yönelik tekrarlanan cinsel şiddet iddiaları, Fransa’da bir kültür savaşı cephesi haline geldi, sinema dünyasını böldü ve feminist grupları, aralarında Başkan Emmanuel Macron’un da bulunduğu aktörün savunucularıyla karşı karşıya getirdi.

Geçen ay Başkan, Gerald Depardieu‘nun masumiyet karinesinden yararlanması gerektiğini söylemiş, onu “Fransa’yı gururlandıran” “muazzam bir aktör” olarak nitelendirmiş ve artık bir “insan avının” kurbanı olduğunu söylemişti.

Emmanuel Macron yakın zamanda “bu şiddetin mağduru kadınların sözlerinin ne kadar önemli olduğunu yeterince söylemediğini” itiraf etti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.