Haber

Fotoğraf tutkunları Bursa’da buluşacak

Bursa’da, 58 ülkeden çok sayıda fotoğraf sanatçısı katılacağı “Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali (Bursa Fotofest)”, 5-12 Ekim’de düzenlenecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen festivalin Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, etkinliğin, dünyanın ikinci büyük fotoğraf festivali olarak gösterildiğini söyledi.

Türkiye’nin görsel tarihinin oluşturulmasına katkı sunan festivalin 5-12 Ekim arasında, dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarını ve tutkunlarını ağırlayacağını ifade eden Altepe, yeryüzünün cennet köşesi Bursa’nın, turizm şehri olması ve dünya gündemine girmesine festivalin önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.

Projenin ilk olarak 2010 yılında başladığını ve o günden bu yana Bursa’nın en canlı programı olarak başarıyla yapıldığını kaydeden Altepe, şöyle konuştu:

“2011’deki ilk festivalden sonra istediğimiz hedeflere ulaştığımızı gördük. Festivalin, sürekli yapılması halinde sürdürülebilir olacağına, şehirle özdeşleşeceğine, etkisinin daha fazla olacağına karar verdik. Bu yıl Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya kıtalarındaki 58 ülkeden birçok fotoğraf sanatçısı ve fotoğraf tutkunu Bursa’da buluşacak. Dünyanın güzelliklerini Bursa’ya taşıyacak. Şehrimizin güzellikleri de dünyanın her köşesine iletilecek. Bizler Bursa’nın her alanda tanıtılmasını istiyoruz. Güzel fikirlerin üretilmesini istiyor ve destekliyoruz. Bursa Fotofest diğer şehirleri kıskandıran bir organizasyon oluyor.”

“Dünyanın en büyük sergisi açılacak”

Altepe, 2011 yılında “Karşılaşmalar”, geçen yıl ise “İnsanlığın İzleri” konu başlığında yapılan festivalin bu yıl “Hayatın Renkleri” temasıyla düzenlendiğini belirterek, “Bursa Fotofest, Paris ile Ortadoğu arasında düzenlenen tek uluslararası fotoğraf festivalidir. Fransa’dan sonra dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Bu yıl binlerce fotoğrafla da dünyanın en büyük sergisi açılmış olacak” diye konuştu.

Belediye olarak bu dönem kültür ve sanat alanında düzenledikleri en önemli programlardan birisinin bu festival olduğunu vurgulayan Altepe, şöyle devam etti:

“Bu sene uluslararası, ulusal ve yerel sergiler, sanatçı söyleşileri, paneller, portfolyo çalışmaları, ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmaları ve maket kitap yarışmaları yapılacak. Yarışmalarda dereceye girenlere 27 bin TL ödül dağıtılacak. Yarışmalara, Türkiye’deki 55 şehirden, 2 bin 179 kişi, 10 bin fotoğrafla katıldı. Maket kitap yarışmasına ise Türkiye, İran, Ukrayna ve Vietnam’dan toplam 9 kişi başvurdu.”

Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, BKK Yürütme Kurulu Üyesi Ceyhun İrgil ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Zafer Kocabey de dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının katılacağı festival hakkında bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.