Haber

Danimarkalılar Yurt Dışından Evlat Edinemeyecekler

DIA, Şu anda 36 evlat edinme prosedürünü yürüttüğünü söyledi ve bu vakalara ne olacağı hakkında hiçbir ayrıntı vermedi.

Ülkenin tek evlat edinme dairesinin usulsüzlük raporları üzerine faaliyetlerini durdurduğunu açıklamasının ardından Danimarkalılar artık yurt dışından çocuk evlat edinemeyecek.

Danimarka Uluslararası Evlat Edinme (DIA) ajansı, yaptığı açıklamada “uluslararası evlat edinmenin kolaylaştırıcısı olarak faaliyetlerini kontrollü bir şekilde sonlandırmaya başladığını” söyledi.

Bu duyuru, Danimarka sosyal işler bakanlığının istihdam düzenlemeleriyle ilgili usulsüzlükler nedeniyle DIA’nın şu anda işbirliği yaptığı altı ülkeden evlat edinmeleri askıya almasının ardından geldi.

Bu altı ülke Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Filipinler, Güney Afrika, Tayvan ve Tayland‘dır.

Geçtiğimiz yıl olası dolandırıcılık endişeleri nedeniyle Madagaskar‘dan evlat edinmeyi durduran DIA, kapatmaktan başka çaresi olmadığını söyledi.

DIA, “Uluslararası evlat edinme, Danimarka’daki mevcut koşullar altında artık bizimki gibi bir STK tarafından yürütülemez.” dedi.

Şu anda 36 evlat edinme prosedürünü yürüttüğünü söyledi ve bu vakalara ne olacağı hakkında ayrıntı vermedi.

Daha önce Norveç

Bu arada Norveç‘te, Çocuk, Gençlik ve Aile İşleri Müdürlüğü (Bufdir), medyada çok sayıda yasadışı evlat edinme vakasının ortaya çıkmasının ardından Aralık ayında Filipinler, Tayvan ve Tayland‘daki tüm evlat edinme işlemlerine son verdi.

Ocak ayından itibaren Güney Kore‘den yeni evlat edinme prosedürlerine izin verilmiyor.

Bufdir, soruşturmanın sonucuna kadar tüm uluslararası evlat edinmelerin iki yıl süreyle dondurulmasını tavsiye etmişti, ancak hükümet bunu reddetti ve Bufdir’den mümkün olan en kısa sürede bir değerlendirme sunmasını istedi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.