Haber

Ben Bir Ağacım

Yapı Kredi Yayınları’nın Doğan Kardeş Dizisi’nden çıkan ‘Ben Bir Ağacım’ kitabında Orhan Pamuk’un kırk yıllık yazarlık hayatının en güzel sayfalarından kendi yaptığı seçmeler, bu kitaba özel çizdiği basit resimler ve 2014 yılında yayımlanması planlanan ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ kitabından bir bölüm bulunuyor.

Yazar kitapta Osmanlı zamanının bir celladını ve bir padişahın kıskançlığını anlatıyor; bir ağacı, bir resmi konuşturuyor ve kendi çocukluk, gençlik ve okul hatıralarını hikâye ediyor. Kitapta aynı zamanda Pamuk’un beş yıldır yazdığı ve 2014 yılının ilk aylarında yayımlanması planlanan yeni kitabı ‘Kafamda Bir Tuhaflık’tan da bir bölüm bulunuyor: ‘Mevlut’un Ortaokul Yılları’… Böylece Pamuk’a uzun zamandır arkadaşlık eden yeni romanının kahramanı Mevlut, ilk defa okur önüne çıkmış oluyor.

Orhan Pamuk, ‘Ben Bir Ağacım’ kitabına koyacağı parçaları seçerken metinlere dokundu, eski yazılarını değiştirdi, cümleler, paragraflar ekledi, başlıklar koydu. “Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım” diyen Orhan Pamuk, kitabıyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Kitabın kalbinde, hakkında hayaller kurmaktan hoşlandığım iki konu var: Tarihin esrarlı yüzü, çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. Romanlarımda ve düzyazılarımda bu iki kaynağa hep geri döndüm. Her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. Yani: Tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı.”

‘Ben Bir Ağacım’ kitabının, yazarın hem yeni ve genç okurlarının, hem de eski severlerinin ilgisini çekeceği düşünülüyor.

Doğan Kardeş Dizisi: Türkiye’nin en eski çocuk dergisi Doğan Kardeş’in adını taşıyan ve 1992’den beri çocukların kitaplıklarına konuk olan bu dizi, okul çağı, ilkgençlik ve başvuru kitaplığı gibi alt başlıklarda, çocuk yazınının en seçkin kitaplarını albenili baskılarıyla çocuklara ulaştırıyor. Bu dizinin içinde yer alan “Seçmeler” serisiyle Yapı Kredi Yayınları bugüne dek, Yaşar Kemal’den Sabahattin Ali’ye, Gülten Akın’dan Sabahattin Kudret Aksal’a, Nâzım Hikmet’den Orhan Veli’ye ve toplam 25 şair ve yazarı genç okurlarıyla buluşturdu.

Doğan Kardeş Seçmeler Dizisi, özellikle genç ve yazarla ilk kez tanışacak okuyucular düşünülerek hazırlanıyor. Bu dizide yazarın rahat ve kolay okunur parçaları seçilerek bir önsöz eşliğinde sunuluyor.

Kitabın kapak resmi: Orhan Pamuk’un bu kitaba özel yaptığı resim.

Ben Bir Ağacım
Orhan Pamuk
128 Sayfa, 6 TL
Doğan Kardeş Dizisi, Seçme Parçalar
Yapı Kredi Yayınları

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.