Biyografiler

Umut Kuzey

Adana’da doğdu. İlk-orta-lise öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde öğrenim gördü.

1994′te üniversitede kaldığı öğrenci yurdundaki oda arkadaşının “ud” çalması, Umut’un bir enstrüman çalmaya başlamasına neden oldu. Önce ud çalmayı, daha sonra gitar çalmayı kendi çabalarıyla öğrendi ve besteler yapmaya başladı.

1998 yılında Adana’ya döndü. İşlerinin yanı sıra yerel bir kanalda gençlik sorunlarını ele alan müzik programını hazırlayıp sunuyordu. Bu tarihlerde Adana Sokak Çocukları Derneği’nin tüm faaliyetlerinde gönüllü olarak yer aldı. Sokak çocuklarından kurduğu koro ile uzun süre etkinliklerde yer aldı.

Tüm liseleri ve üniversiteyi kapsayan 15 konserden oluşan bir yardım kampanyasını başlattı. Umut bu çalışmaları sırasında sokak çocukları için bestelediği “Sokak Çocuğu” isimli şarkı da içinde olmak üzere 3 şarkılık bir cd hazırladı ve gelirini derneğe bağışladı.

Umut Kuzey, Sokak Çocukları Derneği ile çalışmalarına halen devam etmektedir.

2002 Eylül ayında çıkarmış olduğu “Çıkageldi Aşk” adlı albümü ile profesyonel müzik yaşamına başladı.

2003 yılı Kral TV Müzik Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı” adayları arasında yer aldı.

2004 yılında Türkiye’nin çeşitli illerinde konserler verdi, bar programları yaptı.

2005 yılı boyunca yeni albümünün hazırlıklarını tamamladı.

2006 yılında “Duvardaki Resimler” albümü ile sevenleri ile yeniden buluştu.

2007 yılında “KonuşaROCK” programını hazırlayıp sunmuştur.

2008 yılında “KonuşaROCK” programını başka bir televizyon kanalında sunmaya başladı.

2009-2010 yayın döneminde “KonuşaRock” programını transfer olduğu başka bir ulusal kanalda izleyicileriyle buluşturdu.

2010 yılı Ocak ayında Metin Türkcan prodüktörlüğünde düzenlemelerini Arda Algül ve Metin Türkcan’ın yaptığı, bas gitarları Tarkan Gözübüyük tarafından çalınan “Al Beni” isimli müzik kariyerinin üçüncü albümünü çıkardı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.