Müzik

OLTA DAYANIŞMA’DAN 12. ALBÜM

Yarın ne bekliyor bizi?

Gündelik hayatımızın önemli bir bölümü bu soruyu, yarını düşünmekle; aynı zamanda bunu konuşmaktan çekinerek geçiyor. Garip değil mi? Aslında aynı sorunlarla, yalnız başımıza uğraşıyoruz. Dar ve giderek izole hale gelen sosyal çevremizle hayatımızı bir şekilde sürdürmeye çalışıyoruz. Olta Dayanışma’nın 2020’de başlayan yolculuğu, işte bu umutsuzluk ortamında bir araya gelen müzisyenlerin umudu yeniden var etme ve koruma çabasının bir ürünüdür.

Olta, büyük yapım şirketlerinin müzik piyasasının tüm dinamiklerini belirlediği bir ortamda ve pandemi gibi yoksunlukların daha da görünür olduğu bir zamanda “Umut denizine atılmış bir olta” mottosuyla yola çıktı. Topluluğun hayali; müzisyenlere stüdyo desteği, konser ve kayıt olanakları sağlayacak bir fon oluşturmak ve bu uğurda bir kooperatif yapısına evrilmekti.

Bugün hala daha bu amaçlar çerçevesinde çalışmalarını yürüten Olta Dayanışma, adil bir müzik piyasası yolunda on ikinci albümünü 6 Ocak’ta dinleyici ile buluşturdu. Daha önce altıncı albümde yer alan Şapkalılar, dokuzuncu albümde yer alan Sine‘m & Hakan Arınç ve dayanışmanın kuruculardan İrfan Alış ve Barış Çapkın da birer şarkı ile katkı sunduğu on ikinci albüm 6 Ocak’ta yayınlanacak. Akustik 2 albümü, akustik serisinin ikincisi olacak ve bu albümle birlikte Olta, bugüne kadar toplamda 148 şarkı yayınlanmış oldu.

Tahir Keskin’in kapak tasarımını yaptığı Akustik 2 albümünde yer alan isimler şu şekilde:

  1. Sine’m & Hakan Arınç – Albayım
  2. Yasin Dedebekiroğlu – Öyle
  3. Barış Çapkın & İrfan Alış – Meydanlar
  4. Seda Savaş -Karşılıklı Bilememek
  5. Emre Çakmakoğlu – Gördüm
  6. Yusuf Metin – Ömür
  7. Şapkalılar – Lazerli Gözler (Üç Elma)
  8. Ozan Balkan – Elbet

Dayanışma müzisyenleri on ikinci albümü, geçtiğimiz aylarda Ankara’da sahne aldığı işletmede çıkan tartışma sonrası öldürülen Onur Şener’e ithaf ettiklerini söylüyor. Şiddetten beslenip umutsuzlukla büyüyenin karşısında; umudu yaşatmaya ve dayanışmayı büyütmeye çağırıyor.

Youtube l Instagram l Twitter l Facebook l

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.