Haber

Kancalar feat. Nazan Öncel – Rashit Klip

Türkiye şehir müziğinin belirleyici gruplarından Rashit son albümü ‘İnsan Neslinin Sonunu’ bu yılın ortasında Ada Müzik etiketiyle yayınlanmıştı. Rashit bu albümden Nazan Öncel ile olan düet şarkısını kliplendirdi. “Kancalar” adlı şarkıda gruba eşlik eden Öncel’in görüntüleri ise Akşit Togay imzası taşıyor.

Ebru Haberal koordinasyonunda hazırlanan ‘Kancalar’ klibinin prodüksiyonu Profabrika tarafından gerçekleştirildi ve yönetmen koltuğunda Öykü Onur Tanyel var. Klipte yer alan animasyonlar stop motion tekniğiyle Özlem Akın tarafından Çek Cumhuriyeti’nde hazırlandı.

Rashit, 90′lı yılların başından beri sürdürdükleri yeraltı müzik çalışmalarını, 1999′da yayımladıkları Türkiye’nin ilk yasal punk albümü “Telaşa Mahal Yok” ile bir dönemi başlatmışlardı. Türkiye şehir müziğinin oluşmasında ve gelişiminde önemli rol oynayan ’Telaşa Mahal Yok’ müzik dinleyicisi ve eleştirmenlerinden tam not almıştı. Bugüne dek yaptıkları şarkılarla ezberbozan Rashit “İnsan Neslinin Sonu” adlı 4. stüdyo albümü ve diğer albümler gibi, yine bir konsept albüm olma niteliği taşıyor. Prodüktörlüğünü grubun davulcusu Orkun Tunç yaparken, yine tüm şarkı sözleri grubun gitaristi ve kurucusu Tolga Özbey’in imzasını taşıyor.

‘İnsan Neslinin Sonu’nda sözler günümüz insanının duygularını yitirmesine ve mekanikleşerek kendine yabancılaşmasına neden olan modern hayata odaklanıyor: Hepimizin yaşadığı duygu hallerinden yola çıkarak, manevi arayışların kaçınılmaz olarak nihilizme ulaşmasını hikayelendiriyor. “İnsan Neslinin Sonu” grubun punk, post-punk, new-wave, post-rock, indie, garage, drone gibi batı soundları yer yer Balkan ve Asya müziği ile bütünleştirdiği bir olgunluk albümü olarak tasarlanmış. Bugüne kadar Rock’n’Coke’a 3 kez katılan ve sayısız konser ve festivalde Marilyn Manson, The Cure, Korn, Offspring, Pet Shop Boys, Dead Kennedys, The Cardigans, Simple Minds, Suede, Echo and The Bunnymen, Massive Attack, Pulp, David Byrne, Hanin Elias, Glen Matlock (Sex Pistols), Juliette Lewis and The Licks, Gallon Drunk, Teoman, Nilüfer vb. sanatçı ve topluluklarla aynı sahneyi paylaşan Rashit grubuna, bu albümde de bazı şarkılarda Nazan Öncel ve Göksel eşlik ediyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.