Biyografiler

DOĞAN UR

1964 yılında İstanbul’da doğdu. Çocuk yaşlarda başladığı resimli roman ve öykü çalışmalarını bazı arkadaşlarını da öykülerinde çizip oynatarak geliştirdi.

1982 -1987 yılları arasında Mimar Sinan üniversitesi Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik bölümünden mezun oldu.

Okul yıllarında A&D reklam ajansında çalıştıktan sonra Blue Jean dergisinde illüstratör olarak meslek hayatına devam etti.

Daha sonra serbest olarak çalışmaya başladı.

Çeşitli reklam ajanslarına illüstrasyon ve film afişi, Atlas dergisi, National Geographic, Mobidik, Gezi ve Tempo dergilerine de çok sayıda tarihi ve arkeolojik illüstrasyon ve harita çalışmaları yaptı.

Truva savaşı illüstrasyonu 2004 yılında National Geographic dergisinde kapak oldu.

2006 yılında HP firması için gerçekleştirdiği illüstrasyon çalışmaları konsepti ile beraber firma bünyesinde dünyada yılın işi seçildi. Ayrıca birçok çizgi roman çalışması Almanya da Schwer Metall, Tempo, RR çizgi roman, Mobidik dergilerinde yayınlandı.

Fotoğraf sanatçısı ve tarihçi Arif Aşçı’nın gerçekleştirdiği İpek yolu belgeseli için hazırladığı harita illüstrasyonu Seramik üzerine basılarak Çankaya Cumhurbaşkanlığı Müzesi’ne konuldu.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.