Haber

Deprem sonrası dünyadan yardım mesajları

Kahramanmaraş merkezli olup çevre iller ve ülkeleri de vuran büyük deprem silsilesi karşısında dünyadan yardım mesajları yağdı.

Rusya Büyükelçiliği sosyal medya hesabından, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve bir çok ilde hissedilen depremden etkilenen vatandaşlara ve tüm Türk dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, bu felaketi en az hasarla atlatmayı temenni ederiz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz” açıklamasında bulundu.

ABD

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “ABD’nin Türkiye’deki Diplomatik Misyonu, bu sabah Güneydoğu ve Orta Akdeniz bölgelerinde meydana gelen depremin neden olduğu acı can kaybı ve geniş çaplı hasar için derin üzüntülerini ifade eder. Türk dostlarımıza en içten başsağlığı dileklerimizi sunarız” mesajını paylaştı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğuna dair Beyaz Saray açıklaması yayımladı. ABD’nin, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremden ötürü derin endişe duyduğunu aktaran Sullivan, şunları kaydetti: “Gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız. Başkan (Joe) Biden, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve diğer federal hükümet ortaklarını, depremden en çok etkilenenlere yardımcı olmak için ABD’nin müdahale seçeneklerini değerlendirmeleri için yönlendirdi. Türkiye hükümeti ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye devam edeceğiz.”

Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs da Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ekiplerinin Türkiye’deki deprem bölgesine kurtarma ve yardım için gitmeye hazır olduklarını belirtip Türkiye’ye taziyede bulundu. Türkiye’ye ilk etapta 30 kişilik sivil savunma ekibiyle 8 özel donanımlı araç gönderilecek.

Azerbaycan

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Türkiye’de meydana gelen şiddetli depremin etkilerinin ortadan kaldırılması ve arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Türkiye’ye yardım edilmesi talimatı verdiği belirtildi.

Açıklamada, talimat gereği ilk olarak 370 kişiden oluşan arama kurtarma ekibinin Türkiye’ye hareket edeceği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un, Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a taziye mesajı gönderdiği belirtildi. Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov mesajında, Türkiye’de meydana gelen şiddetli depremde can kayıplarının ve yaralıların olduğuna dair haberin kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, “Biz her zaman kardeş Türkiye’nin yanındayız. Bu faciada hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarının acısını paylaşıyor, ailelerine başsağlığı diliyorum. Tüm yaralılara Allah’tan şifalar diliyorum. Allah rahmet etsin” ifadelerini kullandı.

İsrail

İlkin İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Kahramanmaraş merkezli deprem için ‘derin üzüntü duyduğunu’ belirterek, acil yardım programı hazırlanması için talimat verdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü’nün yazılı açıklamasına göre Cohen, Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem nedeniyle İsrail devleti adına Türk halkına derin üzüntülerimizi iletmek istiyorum. Kalplerimiz felaketin kurbanlarıyla; yaralılara acil şifa diliyoruz” dedi.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır’ın Türkiye ve Suriye’de depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğu belirtildi.

Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır’ın ‘bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır’ olduğu ifade edildi.

13 AB üyesi arama-kurtarma ekipleri gönderiyor

AB Komisyonu’nun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, ilk etapta 13 AB üyesi ülkenin Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri göndereceğini söyledi.

Lenarcic, deprem sonrası Türkiye’nin de katılımcıları arasında yer aldığı AB Sivil Koruma Mekanizmasının harekete geçirildiğini duyurdu. AB Acil Durum Müdahalesi Koordinasyon Merkezi’nin Avrupa genelinden kurtarma ekiplerinin gönderilmesini koordine ettiğini belirten Lenarcic, “Hollanda ve Romanya’dan arama kurtarma ekipleri şu anda yolda” ifadesini kullandı.

Yunanistan

Miçotakis: Yunanistan kaynaklarını seferber ediyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter’da, Türkiye ve Suriye’de yıkıma neden olan deprem nedeniyle derin üzüntü duyduğunu dile getirdi, Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi, “Yunanistan, kaynaklarını seferber ediyor ve hemen yardım edecek” dedi.

Bulgaristan

Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerciyev, Türkiye’ye 58 kişilik bir arama-kurtarma ekibi ve 20 teknik cihaz göndereceklerini duyurdu. Daha önce Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitr Stoyanov da Türkiye’ye tıp uzmanlarından oluşan bir ekip ile Spartan tipi iki uçak göndereceklerini belirtmişti.

Macaristan

Macaristan’da Cumhurbaşkanı Katalin Novak “Bu sabah erken saatlerde Türkiye’den gelen trajik haberi duyunca şok oldum. Türkiye’nin güneydoğusunu vuran güçlü depremin kurbanlarının ailelerine en içten taziyelerimi sunuyorum” mesajını paylaştı. Ardından Başbakan Viktor Orban’ın “Bugünkü trajik depremin ardından Recep Tayyip Erdogan’a ve Türkiye halkına başsağlığı diliyorum. Kurbanların aileleri için dua ediyoruz. Macar makamlarına Türkiye’ye acil yardım sağlamaları talimatını verdim” mesajı geldi.

Çek Cumhuriyeti

Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, başsağlığı açıklamasında “Bugün arama kurtarma ekiplerini Türkiye’ye gönderiyoruz” dedi.

Polonya, Romanya ve Litvanya’dan yardım açıklaması

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Bu sabah Türkiye’nin güneyindeki trajik depremin haberini aldım. Düşüncelerim ve dualarım kurbanların aileleriyle. Türkiye bu zor zamanlarda Polonya’ya güvenebilir. Her an yardıma hazırız.” mesajını paylaştı. Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, “Türkiye’ye yardımımızın kabulüne dair resmi onay aldık. İtfaiyeciler bugün Türkiye’ye gidecek” paylaşımında bulundu. Kaminski, Polonya’dan 76 itfaiyeci ile 8 kurtarma köpeğinin Türkiye’ye gönderileceğini belirtti.

Romanya hükümeti de arama-kurtarma ve sağlık ekipleri göndereceğini duyurdu.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielus Landsbergis de “Kurtarma ve yardım operasyonuna destek olmak için çadır, battaniye ve tıbbi hizmetler sağlamaya hazırız” dedi.

İspanya

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Tarihlerinin en büyük depremlerinden biri karşısında Türkiye ve Suriye ile dayanışma içerisindeyim. Avrupa Sivil Koruma Mekanizmasının talebi üzerine, Sivil Koruma ve Askeri Acil Müdahale ekipleri aracılığıyla İçişleri ve Savunma bakanlıkları aktif duruma geçirilerek kurtarma çalışmalarına destek için acil uçak gönderiliyor” mesajını paylaştı.

İsveç

NATO üyeliği sürecinde Ankara ile kriz yaşayan İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson, “Büyük depremin ardından Türkiye ve Suriye’de yaşanan can kayıplarının üzüntüsünü yaşıyoruz. Düşüncelerimiz kurbanlar ve sevdikleriyle birlikte. Tayyip Erdoğan’a en derin taziyelerimi ilettim. Türkiye’nin ortağı ve AB dönem başkanı olarak desteğimizi sunmaya hazırız” mesajını paylaştı

NATO

Müttefikler Türkiye’ye desteklerini seferber ediyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu korkunç depremin ardından Müttefikimiz Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile iletişim halindeyim ve NATO Müttefikleri şimdi desteklerini seferber ediyor” mesajını paylaştı.

NATO Müttefik Kara Komutanlığı (LANDCOM), “Türkiye sadece bir NATO müttefiki değil, aynı zamanda LANDCOM’un evi” ifadeleriyle destek mesajı yayımladı.

NATO Müttefik Kara Komutanlığı: Evimizin yanındayız

LANDCOM Komutanı Darryl Williams, “Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. Türkiye sadece bir NATO müttefiki değil, aynı zamanda LANDCOM’un evi. Onların yanındayız. Dostlarımıza ve Türkiye halkına başsağlığı diliyoruz” mesajını paylaştı.

Britanya Başbakanı Sunak: Yardıma hazırız

Britanya’nın Türkiye Büyükelçiliği de Başbakan Rishi Sunak’ın mesajını yayımladı:

“Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de depremde mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle birlikte.

Birleşik Krallık, elimizden gelebilecek her şekilde, yardıma hazırdır.”

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Eşi benzeri görülmemiş bir depremin ardından Türkiye ve Suriye’den korkunç görüntüler geliyor. Fransa olay yerindeki nüfusa acil yardım sağlamaya hazır. Düşüncelerimiz yaslı ailelerle birlikte” mesajını paylaştı.

İtalya

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Türkiye’den mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak dayanışmasını ifade ettiğini ve deprem için sivil savunma yardımı vermeyi teklif ettiğini duyurdu.

Almanya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Türkiye-Suriye sınır bölgesindeki deprem haberlerini dehşet içinde takip ediyoruz. Ölü sayısı artmaya devam ediyor. Akrabalarla birlikte yas tutuyor ve enkaz altında olanlar için endişeleniyoruz. Almanya elbette Türkiye ve Suriye’ye yardım gönderecek” diye tweetledi.

Ermenistan

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Türkiye ve Suriye’de çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan yıkıcı deprem haberinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kurbanların ailelerine en derin taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ermenistan yardım sağlamaya hazır” mesajını paylaştı.

İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklama yayımladı:

“Türkiye ve Suriye halkına taziyelerimi sunuyor, İran’ın derin empatisini ifade ediyorum. Hayatını kaybedenlerin ruhlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara Allah’tan acil şifalar diliyorum.”

“İki ülkenin yetkilileri iyi bir ilişki içindedir. İhtiyaç duyulması halinde İran’ın yardım, tıp veya sağlık kurumları, insani ve İslami sorumluluk görevlerine göre, komşuluk ilişkiler çerçevesinde gerekli işlemleri mutlaka yapacaklardır.”

Hindistan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi “Türkiye’de meydana gelen depremin neden olduğu can ve mal kaybının acısını yaşıyoruz. Kederli ailelere taziyeler diliyoruz. Yaralılar tez zamanda sağlığına kavuşsun. Hindistan, Türkiye halkıyla dayanışma içindedir ve bu trajediyle başa çıkmak için mümkün olan her türlü yardımı sunmaya hazırdır” mesajını paylaştı.

Çin

Çin’in Ankara Büyükelçiliği de sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımı yaptı:

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Bu zor dönemde tüm kalbimiz Türk halkının yanındadır. Çin tüm yardımları sağlamaya hazır.

Çin medyasına göre Devlet Başkanı Şi Cinping, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ayrı ayrı gönderdiği mesajlarda felaketi öğrendiğinde ‘şok olduğunu’ söyledi.

Şi, ‘Ölenler için derin taziyelerini ve ailelerle yaralılar için geçmiş olsun dileklerini’ iletirken, Çin’in resmi dış yardım kurumu, Türkiye ve Suriye’den yetkililerle iletişim halinde olduklarını, afetten etkilenen nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda acil insani yardım sağlamaya istediklerini’ duyurdu.

Tayvan

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, başsağlığı açıklamasında, “Tayvan, afet yardımı için 200 bin ABD Doları taahhüt ediyor ve talep edilmesi halinde daha fazla yardım sağlamaya hazırız” denildi. 130 kişilik arama kurtarma ekibi, 5 kurtarma köpeği ve 13 tonluk yardım malzemesinin Türkiye’ye gönderilmek üzere hazır tutulduğu belirtildi.

Japonya

Japonya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “İnsani perspektif ve Türkiye ile dostane ilişkiler dikkate alınarak Japonya, acil insani yardım sağlama kararı almıştır” denildi.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, taziye mesajında, ülkenin Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin Türkiye’ye gönderileceğini duyurdu. Açıklamaya göre, Japonya’dan gönderilmesi planlanan Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin 3 üyesinden oluşan bir öncü ekip ile 15 kişilik kurtarma ekibini taşıyan uçak bugün Haneda Havalimanı’ndan kalkıp İstanbul aktarmalı olarak Adana’ya ulaşacak. Ekibin, Türkiye saatiyle yarın saat 06.25’te İstanbul Havalimanı’na varmasının planlandı.

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Tokyo’daki Haneda Havalimanı’nda düzenlenen uğurlama etkinliğinde 18 kişilik ön ekibin Türkiye’ye gönderildiğini söyledi. Güngen, Japonya’nın sahil güvenlik, itfaiye, sağlık personelinden oluşan destek unsurlarının gelecek günlerde Türkiye’ye gönderilmeye devam edeceğini belirtti.

Lübnan

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremden derin üzüntü duyduklarını, enkaz altındakilerin kurtarılmasına yardım için Türkiye’ye ekip gönderebileceklerini belirtti. Türkiye’nin enkaz altındakilerin kurtarılması için destek talebinde bulunduğunu söyleyen Mikati, sivil savunma ve ordudan arama-kurtarma ekiplerinin bölgeye gönderilebileceğini, bu konuda çalışma yaptıklarını aktardı.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’ın deprem nedeniyle Suriye ve Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu duyuran Suudi Dışişleri Bakanlığı, Suriye ve Türkiye halkına başsağlığı ve sabır dilediği, yaralılara acil şifalar temennisinde bulunduğu açıklamada, iki ülkede yaşananları yakından takip ettiklerini belirtti.

İsviçre

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset “İsviçre acil yardım sağlamaya hazır” derken, İsviçre Dışişleri Bakanı Bakanı Ignazio Cassis “İsviçre Türkiye’nin yanındadır ve insani yardım teklif etmektedir” açıklamasını yaptı.

Kazakistan

Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatıyla tez zamanda Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine kurtarma ve sağlık ekipleri göndereceği duyuruldu.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Tokayev’in hükümete Türkiye’ye acil yardım sağlama talimatı verdiği belirtilerek “Dışişleri ve Acil Durumlar bakanlıkları aracılığıyla Türk makamlarıyla temas kuruldu. Kısa zamanda Türkiye’nin talebi üzerine Kazak kurtarıcılar ve doktorlar afetten etkilenen bölgelere ulaşacak” denildi.

Özbekistan

Özbekistan, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatıyla Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine kurtarma ekipleri ve insani yardım göndereceğini duyurdu. Mirziyoyev, Özbekistan Acil Durumlar Bakanlığına bağlı kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye gönderilmesi talimatını verdi.

Kırgızistan

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un talimatı üzerine Türkiye’ye gönderilen Acil Durumlar Bakanlığına bağlı 63 kişilik arama kurtarma ekibinde arama kurtarma görevlilerinin yanı sıra sağlık çalışanları ve psikologlar ile iki özel eğitimli köpek var.

Ukrayna

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, “Ukrayna, krize karşı yardımcı olmak için Türkiye’ye büyük bir kurtarma ekibi göndermeye hazır. Onların konuşlandırılmasını koordine etmek için Türk tarafıyla yakın işbirliği içindeyiz” paylaşımını yaptı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.