Haber

2. Ordu’ya bağlı tüm tugaylar deprem bölgelerine sevk ediliyor

TSK 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı tüm komando tugaylarının, deprem bölgelerine sevk edilmesine karar verildi.

Dün gece saatlerinde Kahramanmaraş’ta gerçekleşen deprem sonrası 10 ilde birçok ev enkaz altında kaldı.

Ülke genelinde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken yardımın ulaşmadığı birçok alanda ise STK ve dernekler çalışma sürdürüyor. Birçok şehirden yardımlar o bölgelere doğru giderken vatandaş ve medya tarafından gelen yoğun baskı sonrası Türk ordusu da deprem bölgelerine doğru yola çıktı.

AFAD yetkililerinin gerçekleşen büyük deprem de birçok alana yetişememesi ve vatandaşların kendi çabaları ile enkazı kaldırmaya çalışması sonrasında yurt genelinde birçok vatandaş Türk ordusunun deprem bölgesine gönderilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Gelibolu’daki 2. Kolordu İstihkam Alay Komutanlığı’ndaki görevli subay, astsubay ve uzman erbaşlar, deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerine destek için teçhizatlarıyla birlikte bölgeye hareket etti. 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı tüm komando tugayları da bölgeye sevk ediliyor.

MSB: 9 bine yakın Mehmetçik sahada vatandaşımızın yardımına koşuyor

MSB’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Milli Savunma Bakanlığı tüm unsurları ile depremin ilk anından itibaren bölgede arama kurtarma, insani yardım malzemeleri taşıma ve lojistik destek faaliyetlerine başladı. Bakanlık ve TSK Depremden etkilenen illerin valiliklerinden ve AFAD Koordinasyon Merkezinden gelen talepleri hızla karşılamaya devam ediyor. Bu çerçevede, çok sayıda seyyar mutfak, tuvalet banyo üniteleri, jeneratör, seyyar fırınlar bölgeye hizmet vermek üzere sevk edildi. Bugün itibariyle Kahramanmaraş’ta Necip Fazıl Hastanesi bahçesine Seyyar Cerrahi Hastane kuruluyor. Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerinden 9 bine yakın Mehmetçik sahada vatandaşımızın yardımına koşuyor. Bölgede, yer yer olumsuz hava koşullarına rağmen helikopterler, uçaklar, arama kurtarma faaliyetlerine destek vermektedir. Yaralanan çok sayıda vatandaşımız gemiler, uçaklar ve helikopterlerle bölge dışındaki hastanelere nakledilmektedir. Bu kapsamda 38 helikopter, 8 gemi, 50 nakliye uçağı görev almaktadır. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı Şakirpaşa ve İncirlik’e inen yabancı yardım uçaklarının ekip ve malzemelerinin bölgeye intikalini de sağlamaktadır.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.